آزمونGRE و آینده شغلی

آزمونGRE  و آینده شغلی

آمار بازدید 1300

آیا با مدرک GRE می توانم آینده ی بهتر شغلی داشته باشم؟

در سراسر جهان مردم زیادی هستند که برای ساختن زندگی بهتر تصمیم به مهاجرت به کشور دیگری می‌گیرند. روش اقدام برای مهاجرت مهمترین قسمت آنست. مهاجرت به بهانه ادامه تحصیل، روند درمانی و ...

شما برای مهاجرت تحصیلی به پذیرش از یک دانشگاه نیاز دارید که باید مدارک معتبر داشته‌باشید. روش های مهاجرت برای پایه کاریابی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. مهارت و تخصص
  2. یافتن پیشنهاد شغلی مناسب

 

اگر به روش مهارت و تخصص می‌خواهید اقدام کنید که باید مدارک شما در کشور مقصد قابلیت تبدیل به امتیازات قابل ترجمه باشد. باید بدانید گزینه های شما برای کاریابی اغلب به موضوع مدرک شما محدود نمی‌شوند به استثنای چندین شغل مانند پزشکی و برخی از رشته های مهندسی.

 

به طور مثال برای استخدام در منابع انسانی به مدرک نیروی انسانی نیاز ندارید؛ اگرچه بسیاری از کارفرمایان انتظار دارند فارغ التحصیلان مدرک زبان معادل بین المللی کسب کنند.

افراد در حسابداری به مهارت های ریاضیاتی و تحلیلی نیاز دارد؛ این باعث می‌شود که یک مدرک مبتنی بر ریاضیات و علوم پایه برای یک حسابدار حرفه‌ای لازم باشد. بنابراین امکان تحصیل در یک دانشگاه  معتبر و مدارک تحصیلی مرتبط برای یافتن امکان شغل مناسب بسیار مفید است.

اما گرفتن ویزا کاری به تنهایی سخت و محدودیت زمانی دارد. اما اگر ویزا تحصیلی داشته‌باشید تا 20 ساعت در هفته می‌توانید کار کنید و رزومه خود را کامل کنید و با استناد بر آن شغل دائمی و اقامت را فراهم کنید.

شما برای دریافت پذیرش از یک دانشگاه معتبر نیاز به رزومه‌ای مناسب قابل ترجمه برای ارزیابی صحیح دارید؛ که با کسب نمره عالی در یکی از آزمون های بین‌المللی مانند آیلتس و آزمون جامعتر GRE با امکان برگزاری آنلاین که حتی معیاری برای سنجش سطح سواد آکادمیک شما در مقاطع بالاتر است،امکان پذیر است.

GRE  در سال 1936 توسط چهار دانشگاه برای پیشرفت در روند سنجش دانشجویان معرفی شد.

GRE آزمونی معتبر اما سخت برای سنجش توانایی متقاضیان تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد،دکتری و پسا دکتری) برای ورود به مراکز علمی معتبر به خصوص در کشور های آمریکا و کانادا است. طراحی و ارزشیابی نهایی این آزمون توسط سازمان EST صورت گرفته‌است.

در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه این آزمون بسیار مورد استقبال است در حالیکه برای رشته های پزشکی و حقوق ILETS تنها مدرک مورد مورد نظر دانشگاه ها می‌باشد. اگر در دانشگاهی با گزینه Optional مواجه شدید به معنا غیر ضروری بودن این مدرک است؛ بدیهی است که وجود آن تاثیر مثبتی در روند پذیرش و موافقت با درخواست بورس های تحصیلی خواهد داشت. اگرچه این آزمون چهار ساعته بسیار به کنکور سراسری ایران شباهت دارد اما فقط سه مهارت درک مطلب(Verbal- Reasoning)،ریاضیات(Quantitative Reasoning) و تحلیل بخش نگارش(Analytical Writing) در این آزمون سنجیده می‌شوند.

این آزمون در دو سطح عمومی و تخصصی برگزار می‌شود که با توجه به رشته مورد نظر دانشگاه مقصد یکی از سه مهارت را اهمیت بیشتری دارد. مثلا در رشته های فنی مهندسی نمره بخش ریاضی الویت اصلی و سپس بخش نگارش و درک مطلب هستند در حالیکه در پذیرش زبان و ادبیات انگلیسی الویت ها کاملا برعکس است. البته نمرات این بخش ها یکسان است.

 

در آزمون عمومی دارای بخش بدون امتیاز است که شامل پرسش های ریاضی و درک مطلب می‌باشد. ممکن در هر دو مجوعه سوال یا یکی از آن ها بیاید و امکان تشخیص آن ها وجود ندارد. بخش دیگری که نمره ندارد Research  نامیده می‌شود. همواره انتهای آزمون قرار می‌گیرد و به شما گفته می‌شود که این بخش Research است و نمره آن در نمره آزمون شما بی‌اثر می‌باشد. البته در هر آزمون یکی از این دو مورد خواهدآمد.

 

آزمون تخصصی GRE دانش شما را برای موضوعات آکادمیک و خاص می‌سنجد. نمره این آزمون بین ۲۰۰ تا ۹۹۰ است. البته این آزمون به صورت کاغذی برای رشته های زیست‌ شناسی،فیزیک،شیمی،ریاضی،ادبیات و زبان انگلیسی و روانشناسی در مراکز با امکان Paper-Delivered برگزار می‌شود.

حتما پیش از شرکت در آزمون با سامانه دانشگاه ویا استاد دانشگاه مقصد تماس برقرار کنید و از الزام آن اطمینان حاصل فرمایید. خوشبختانه از سال 2017 دیگر این آزمون شامل نمره منفی نیست و هر چند باری که لازم است برای کسب نمره مطلوبتان امکان شرکت دارید و از بین آن ها بهترین را برای ارسال انتخاب کنید. برخلاف اینکه آزمون عمومی در همه ماه ها برگزار می‌شود،آزمون تخصصی فقط در سپتامبر،اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.

از نکات مثبت این آزمون اعتبار 5 ساله و امکان ارسال نمرات نهایی به چهار دانشگاه به دو صورت ارسال نمره نهایی یا ارسال ریز نمرات کاملا رایگان توسط سامانه است. حداکثر پنج بار در سال در آزمون شرکت کنید. نکته ای که متقاضیان باید بدان توجه کنند این است که ETS شرکتی که GRE را اداره می‌کند هیچ بورسیه یا جوایز مالی به امتیازدهندگان برتر در GRE ارائه نمی‌دهد.

زمان لازم برای آمادگی در آزمون به نمره دلخواه،توانایی و انگیزه شما بستگی دارد. نکته امیدوارکننده برای شرکت کنندگان ایرانی یکسان بودن سرفصل های مورد پرسش در 20 سوال بخش ریاضی با سرفصل های ریاضی سال چهارم دبیرستان و ریاضی عمومی 1 و 2 دانشگاه است.

از آزمون های سایت خود ETS می‌توان به عنوان یک منبع برای بخش ریاضی نام برد. اگر زمان کافی دارید از کتاب منهتن و بایبل هم می‌توان استفاده کرد که البته اگر در دوران دانشگاه دروس ریاضی عمومی را گذرانده‌اید از منابع آن ها نیز می‌توان بهره برد.

مهارت های دو بخش دیگر هم چندان سخت نیست و با آموزش های سطح متوسط در حوزه واژگان و گرامر پیشرفته هم می‌توان به حداقل نمره لازم برای کسب یک نمره نهایی مناسب رسید.

بخش متفاوت آزمون این است که موضوعی توضیح داده‌شده اگرچه این موضوع در نگاه اول منطقی و صحیح است اما در اصل چنین  نیست و اشکالاتی هست که شما باید آن ها را بررسی کنید. در حقیقت شما را با استدلال کردن پاسخ ها به چالش می‌کشد و توانایی حل مساله را در شما ارزیابی خواهد کرد.

 

مطالعه مرتب و روزانه واژگان 504 ،1100 لغت وVerbal Advantage  در کنار متونی مانند مقالات و کتاب های انگلیسی زبان ضروریست. بهترین نرم‌افزار هم Magoosh GRE Vocabulary Flashcards و Barron’s Essential Words For The GRE می‌باشند. همچنین امکان مراجعه به وب سایت Magoosh.com هم وجود دارد.

اگر اکنون در مقطع کارشناسی و ورودی کارشناسی ارشد هستید شما به لحاظ پیشینه آموزشی و وقت کافی زمان مناسبی را برای آغاز مطالعه انتخاب کرده‌اید.

واضح است که بسیاری از دانشگاه ها برای تحصیلات تکمیلی به عنوان بخشی از روند ثبت نام به آزمون استانداردی که مهارت های تفکر انتقادی،تحلیل نگارشی- نوشتاری و استدلال کیفی و کمی را ارزیابی می کند، نیاز دارند.

 

  کمیته های پذیرش ممکن است متقاضیان را بر اساس نمره GRE خود رد کنند در حالیکه این نمرات تعیین کننده میزان موفقیت و استعداد دانشجویان نیست.  برخی از اساتید دانشگاه های معتبر پذیرش براساس این آزمون را متوقف کردند و معیار انتخاب آن ها دانشجویانی است که سابقه تحقیقات آزمایشگاهی دارند حتی اگر نمرات  GRE  پایینی داشته‌ باشند.

پس باید گفت به صرف کسب یک نمره خوب شما نمی‌توانید آینده تحصیلی سپس شغلی خود را تامین شده بدانید و باید برای کسب یک جایگاه مناسب رزومه خوبی هم ارائه دهید. آمار ها نشان دهنده سهم تحصیلات در کسب درآمد و نرخ بیکاری است. از آزمون معتبری مانند GRE می‌توانید به عنوان سکو پرتابی به سوی آینده‌ای بهتر استفاده کنید.