ترفند های آزمون تافل!

آمار بازدید 706

برای موفقیت درتافل بخوانید!

آزمون تافل از معروف ترین آزمون های بین المللی انگلیسی است،که برای مهاجرت تحصیلی یا اقدام به مهاجرت کاری انجام داده می شود. این آزمون از اعتبار بسیاری برخورد دار است و اکثر دانشگاه ها آن را قبول دارند. مدت انقضای این آزمون مانند آزمون آیلتس دو سال است و پس از دو سال اگر اقدام به مهاجرت نکنید نمره شما باطل می شود. برای دادن آزمون تافل نیاز به مسافرت ندارید و به صورت آنلاین می توانید این آزمون را بدهید.

 

زمان امتحان تافل حدود سه ساعت و نیم است که دارای بخش های listening – reading – writing  و  speaking است. بخش ریدینگ این امتحان شامل 36 تا 54 سوال است که شما برای پاسخ به این حدود 60 دقیقه زمان دارید. سپس بخش لستنینگ است که شما باید به 6 فایل گوش دهید و بعد از این دو بخش شما یک استراحت ده دقیقه ای دارید.

بخش مکالمه این آزمون فقط دارای شش سوال است. بخش آخر که مربوط به نوشتن می شود شما چند متن را مطالعه می کنید و بعد از آن به یک صدا در رابطه با همان متن گوش میدهید و می نویسید نظر آن شخص که صدای آن بخش شده چیست.

حال برای گرفتن نمره این آزمون شما نیازمند چند ترفند آسان هستید که آزمون را به بهترین نحو انجام دهید.

نکات ریدینگ تافل

خیلی از افراد هستند که در ریدینگ تافل دچار کمبود زمان می شوند. این افراد معمولا سعی می کنند اول متن را بخوانند مفهوم اش را پیدا کنند سپس به سراغ سوالات می روند. این کار در آزمون تافل اصلا جواب نمی دهد. بهترین و موثر ترین راه بررسی سوالات است، شما ابتدا سعی کنید سوال را بخوانید و درک کنید سپس به دنبال جواب آن باشید.

این یکی از نکات مهم در ریدینگ است که باید رعایت کنید. نکته دوم تند خوانی است. این روش برای شما که زمان کافی ندارید مناسب است. ابتدا سعی کنید پاراگراف اول را با دقت و سریع بخوانید و درک کنید. در پاراگراف های اول معمولا نکات مهمی دستگیرتان می شود. بعد از آن پاراگراف آخر را بخوانید بند های آخر همیشه نتیجه گیری کلی از متن است. دیگر نیاز نیست بقیه جملات مطلب را هم با دقت بخوانید یک روخوانی کافی است چون شما با خواندن پاراگراف اول و آخر مفهوم متن را درک می کنید.

نکته بعدی که در پاسخ دادن شما سرعت ایجاد می کند پیدا کردن کلمات کلیدی و خاص است. سعی کنید این کلمات را در متن پیدا کنید و تمام تمرکزتان را روی آن ها بگذارید زیرا اکثر سوالات از همین کلمه کلیدی

متن ها هستند و نکته آخربه جملات منفی و جملاتی که But دارند توجه کنید. از این جملات برای گیج کردن شما بسیار استفاده می کنند.

 

تکنیک های شنیداری تافل

ابتدا سعی کنید هدف و ایده لستنینگ را درک کنید تا بدانید قرار است به چه سوالاتی پاسخ دهید. دومین و مهم ترین کار یادداشت برداری است. در لستنینگ باید همه توجه و حواستان روی آن چیزی که می شنوید باشد. یادداشت برداری از نکات مهم باعث می شود جزئیات در ذهن شما بماند. جزئیات مهمترین بخش این آزمون است. در این یادداشت برداری نیاز نیست همه چیز را بنویسید شما فقط احتیاج دارید که جزئیات، کلمات خاص و فکت های که برایتان جدید است را بنویسید. نکته سوم روی کلمات جدید که معنی آن را نمی دانید اصلا مکث نکنید.

توجه کردن به چند سوال پایین و پیدا کردن جواب آن ها باعث می شود شما لستنینگ را با نمره عالی به پایان برسانید:

از زبان چه کسی است؟

کجا هستند؟

چطور و به چه صورت می گویید؟

چرا همچین صحبتی می کند؟

و چه زمانی می گویید؟

و نکته آخری که قبل از آزمون می توانید تمرین کنید دیدن یک فیلم ده قسمته در دو روز است. اینکار برای تقویت لستنینگ بسیار مفید است. دایره لغات را گسترش می دهد، با لهجات آن ها آشنا می شوید و همچنین گوش شما به شنیدن عادت می کنند.

رایتینگ در تافل

در رایتینگ فقط گوش دادن و فهمیدن مفهوم اهمیت ندارد. در رایتینگ باید برای نوشتن قواعد گرامری را به خوبی بلد باشید همچنین باید دایره لغات گسترده ای داشته باشید.

رایتینگ در تافل نیازمند داشتن یک پاراگراف مقدمه و یک پاراگراف نتیجه گیری است. پاراگراف میانی هم دلایل مربوط به موضوعتان است. این بند وسط نیاز نیست دلایل زیادی بنویسید. نوشتن دلایل زیاد لزوما نمره

بیشتری ندارد اما ساپورت کردن آن دلیل و توضیحات کامل دادن درمورد یک دلیل بسیار مفید تر است تا اینکه دلیل های زیادی را بنویسید و کامل توضیح ندهید.

یک کار دیگر که ممکن است نمره رایتینگ شما را بالا ببرد استفاده از مثال ها و ضرب المثل ها است. سعی کنید همیشه چند ضرب المثل مناسب چند موضوع را در ذهن خود داشته باشید. اینکار نمره شما را بیشتر می کند.

 

راه دیگری که در نمره رایتینگ تافل شما تاثیر می گذارد ساده و روان نوشتن است. از گرامر های مناسب استفاده کنید و در عین حال از کلمات و اصطلاحات ساده تر استفاده کنید.

و راه آخری که در تقویت رایتینگ تافل به شما کمک می کند، بررسی سوالات چند سال اخیر آزمون تافل است که در سایت های بسیاری موجود است. به این صورت که سوالات هر رایتینگ را به خوبی بخوانید و برای آن ایده پردازی کنید. به این فکر کنید که اگر الان سر جلسه آزمون بودید چه چیزی را می نوشتید. این کار به شما کمک می کند ایده دهای بهتری را بنویسید. همچنین دایره لغات شما را هم گسترش می دهد.

نکات مهم مکالمه تافل

این بخش شامل 6 سوال است که شما در بیست دقیقه باید به آن پاسخ دهید. سوال اول معمولا سوالیس که شما را مخاطب قرار می دهد و درمورد خودتان است. روی این سوالات زیاد زمان نگذارید. در پاسخ دادن به این سوالات چیزی که مهم است راحت، روان و بدون لکنت صحبت کردن است. از کلمات سخت استفاده نکنید. پانزده ثانیه فرصت دارید راجع به چیزی که میخواهید بگویید نت برداری کنید و بدون استرس و با آرامش فراوان صحبت کنید.

یکی دیگر از نکات مثبتی که باعث می شود نمره بهتری بگیرید استفاده از مثال های خاص و همچنین دلایل های مهم در رابطه با موضعی که صحبت می کنید است. حتما سعی کنید کلید واژه ها در رابطه با متنی که میخواهید صحبت کنید را گوشه ای یادداشت کنید. از فراموشی جلوگیری می کند همچنین ایده های بیشتری را در ذهن شما می آورد.

یکی دیگر از راه های مفید ضبط کردن صدای خودتان است این کار را تا موقعه شروع آزمون هر شب امتحان کنید. مطلبی را بخوانید و سپس صدای ضبط شده خود را گوش دهید. اینکار کمک می کند تا ایرادات خود در صحبت کردن را برطرف کنید و لحن صحبت کردن خود را مناسب تر کنید.

یک راه برای تقویت اسپیکینگ انتخاب کردن یک فایل شنیداری خوب است. با این روش هم اسپیکینگ و هم لیسنینگ شما تقویت می شود. به این صورت که فایل را به خوبی گوش می دهید؛ سپس ایده های مهم و کلیدواژه های را که دوست دارید را یاداداشت می کنید.

مرحله بعد مرحله تصحیح کردن بخش گرامری و نکات مهم مطلب شما است. سپس آن متن را با خود تکرار می کنید و بلند بلند می خوانید. این کار را باید چند روز متوالی انجام دهید تا اسپیکینگ شما قوی تر شود.