سوالات متداول درباره آزمون اصلی تافل

سیستم امتیاز دهی در آزمون تافل اینترنتی (iBT) در هر مهارت نمره ۳۰ را حداکثر اختصاص خواهد داد که نهایتا در ۴ مهارت به حداکثر نمره ۱۲۰ خواهد رسید.
خیر. بنا به وب سایت رسمی ای. تی. اس، (E.T.S) شش هزار موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا و تقریبا تمام دانشگاه های انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و کانادا برای پذیرش، اعطای بورس تحصیلی، و فارغ التحصیلی نمرات تافل را ملاک قرار می دهند. سایت رسمی ایلتس هم آمار و ارقام مشابهی را در خصوص مقبولیت آیلتس ذکر می کند.
بستگی به دانشگاه پذیرنده و مقطع تحصیلی دارد. برای آگاهی از نمره حد نصاب هر دانشگاه به سایت آن دانشگاه مراجعه نمایید.
معمولا قسمت Reading از سه موضوع هر كدام با 14 سئوال تشكيل شده است. زمان اختصاص یافته برای پاسخگویی به سه متن این بخش 60 دقیقه می باشد. مادام كه در يك Reading قرار داريد، امكان برگشت به سئوالهاي قبلي یا بعدی و تغيير پاسخ وجود دارد با استفاده کردن از گزینه های Back و Next. در صورت خروج از يك متن و ورود به قسمت بعدي امكان دسترسي به متن و سئوالهاي متون قبلي با استفاده کردن از گزینه Review ممکن می باشد.
خير. همراه داشتن هر گونه وسیله شخصی اعم از موبایل، فلش، خودکار، مداد، کاغذ چرک نویس حتی سفید، خوراکی، آشامیدنی و غیره در روز آزمون ممنوع ميباشد و در صورت مشاهده مسئولين مراتب را به ETS گزارش مينمايند كه منجر به عدم ارسال نتيجه آزمون ميگردد.
تا چهار روز قبل از آزمون داوطلب ميتواند آزمون خود را كنسل نمايد. براي اين منظور بايد وارد پروفايل خود شده و در قسمت View Orders از گزينه ي Cancel استفاده نمايد. در صورت لفو آزمون ETS نود و پنج دلار توسط مركز آزمون به داوطلب مسترد مينمايد. پروسه بازگشت مبلغ پرداختي حدود دو ماه طول ميكشد
امتياز کسب شده هر داوطلب تا 2 سال پس از تاريخ آزمون اعتبار دارد.
خیر - روز آزمون پیرینت ثبت نام (Ticket confirmation) خود را همراه داشته باشید.
آزمون تافل اينترنتي امتيازي بين 0 و 120 دارد که به ترتیب زیر می باشد: (30 - 0) Reading -(0 - 30) ،Listening -(0 - 30) ،Speaking -(0 - 30) ، Writing
طبق دستورالعمل موسسه ETS محدودیت زمانی بین دو آزمون تافل 12 روز می باشد.
بعد از 2 هفته کاری از تاریخ آزمون به پروفایل خود در سایت ETS مراجعه نمایید.
در صورتی که قصد انصراف از آزمون را دارید به این نکته دقت نمایید که حداقل به تاریخ برگزاری آزمون 1 هفته زمان باقی مانده باشد. وارد پروفایل شده و روی دکمه کنسل کیک نمایید. مبلغ برگشت داده شده (نصف هزینه ثبت نام) از موسسه ETS طی حدودا 3.5 ماه به حساب مرکزی که هزینه ثبت نام را پرداخت داشتید باز گردانده می شود. سپس با هماهنگی مرکزی که پول به حسابش واریز گردیده است اقدام به دریافت مبلغ خود نمایید. موسسه ETS طی یک E-mail شما را از واریز مبلغ برگشتی به مرکز آزمون خود مطلع می کند.
در صورتی که کد دانشگاه هنگام ثبت نام وارد شده باشد و به تاریخ آزمون 5 روز زمان باقی باشد، امکان تقییر کد دانشگاه در پروفایل داوطلب مقدور است.
به تاریخهای برگزاری آزمون تافل اصلی که برای ثبت نام در آن کمتر از 5 روز زمان باقی مانده اصطلاحا تاریخ قرمز می گویند، به این نکته توجه نمایید که برای ثبت نام در تاریخ قرمز طبق مقررات ETS مبلغ 35$ به مبلغ ثبت نام اضافه می شود.
خیر - در صورت تمایل در آزمونهای آزمایشی تافل اینترنتی موسسه شرکت نمایید یا به عکسهای موجود در سایت موسسه مراجعه نمایید.
چون فرستادن کارنامه های چاپی با پست معمولی انجام می گیرد، بستگی به محل و کشور مورد درخواست شما دارد. ( در مورد ایران حدودا 60 الی 70 روز )
شما ميتوانيد پس از ثبت نام بدون پرداخت وجهي نام دانشگاههاي دريافت كننده نتيجه را تغيير دهيد براي اين منظور به شكل زير عمل كنيد: 1.پس از ورود به پروفايل برروي لينك View Orders كليك نماييد. 2.در صفجه جديد بر روي لينك Order No مربوطه كليك نماييد. 3. در صفجه جديد به قسمت Score Recipient مراجعه نموده و در آن قسمت بر روي لينك Modify كليك نماييد. 4. در صفجه جديد در مقابل نام هر دانشگاه يك لينك Remove وجود دارد. با كليك بر روي اين لينك ابتدا دانشگاه را جذف نموده و سپس از طريق دكمه Add Another Score Recipient دانشگاه مورد نظر را انتخاب نماييد.
خیر.در صورتی که کد دانشگاه هنگام ثبت نام وارد شده باشد و به تاریخ آزمون 5 روز زمان باقی باشد، امکان تقییر کد دانشگاه در پروفایل داوطلب مقدور است.
بله ، برای نگهداری از تمامی وسایل داوطلبان یک کمد و جای مشخص با نظارت دوربین در موسسه نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که دسترسی به کمد و لوازم شخصی تا پایان آزمون ممنوع می باشد.
اگر تاریخ مورد نظر را در سایت ETS مشاهده نمی کنید، احتمالا ظرفیت آزمون تکمیل شده، یا هنوز برای ثبت نام باز نشده است.
پس از ایجاد پروفایل برای آزمون تافل در سایت ETS و انتخاب گزینه Register for a test قادر خواهید بود Test Center مورد نظرتان را انتخاب کنید.
خیر. برطبق قوانین ETS، نام و نام خانوادگی پروفایل شما باید دقیقا همانند نام و نام خانوادگی مندرج بر روی کارت شناسایی باشد. هر نوع تفاوتی در نام و نام خانوادگی قبل از روز ازمون با تماس گرفتن با ETS، باید حل شود. در غیر این صورت تفاوت نام یا نام خانوادگی در روز آزمون به ETS گزارش شده و ممکن است به ابطال آزمون بینجامد. لازم به ذکر است که در صورت وجود تفاوت های چشمگیر نام و نام خانوادگی مندرج در کارت شناسایی و پروفایل ممکن است از آزمون دادن داوطلب جلوگیری شود.
پس از ثبت نام فقط ایمیلی از طرف ETS به عنوان Ticket Confirmation دریافت می کنید نه از طرف Test Center.
به ETS ایمیل بزنید (از قسمت Contact Us در پروفایلتان، یا toefl@ets.org برای آزمون تافل و gre-info@ets.org برای آزمون GRE) و در ایمیلتون بیان کنید که این مشکل وجود دارد. در صورت وجود اشتباه در تاریخ تولد،در روز آزمون این مشکل به ETS گزارش شده و به احتمال زیاد به ابطال نمره آزمون می انجامد. لازم به ذکر است که پس از ایجاد پروفایل در سایت ETS، داوطلبین قادر به تغییر تاریخ تولد و نام و نام خانوادگی نخواهند بود و در صورت وجود مشکل قبل از روز آزمون برای پیگیری به ETS ایمیل بزنند.
پس از ثبت نام آزمون اصلی، ایمیلی از ETS دریافت می کنید (Ticket/Registration Confirmation) که توضیحات مدارک روز آزمون در آن داده شده. هم چنین برای اطلاع از قوانین روز آزمون می توانید به سایتwww.amirbahador.com قسمت درباره آزمون تافل و یا درباره آزمون GRE رجوع کرده و بخش مقررات برگزاری آزمون تافل یا GRE را مطالعه نمایید.
در روز آزمون تافل و GRE مطابق قوانین ETS، داوطلبین موظفند دو کارت شناسایی معتبر دارای عکس جدید (کارت ملی، شناسنامه جدید، پاسپورت، گواهینامه، کارت پایان خدمت یا معافیت) ارایه دهند. لازم به ذکر است که منظور از اعتبار کارت شناسایی مطابق قوانین ETS، تاریخ اعتبار درج شده روی کارت شناسایی می باشد. کارت های شناسایی که تاریخ درج شده بر روی آن ها گذشته اند (اعم از کارت ملی)، فاقد اعتبار بوده و قابل قبول نمی باشند. کارت های دانشجویی، استخدامی، بیمه، و غیره به عنوان کارت شناسایی اصلی قابل قبول نمی باشند. عدم ارایه کارت شناسایی معتبر با عکس جدید در روز آزمون منجر به ارسال گزارش به ETS و ابطال آزمون می شود.
برای آزمون تافل و جی آر ای تا حداکثر 60 روز بعد از آزمون امکان reinstate کردن وجود دارد.
دریافت کارنامه آزمون تافل توسط دانشگاه خارج از امریکا ممکن است 6-4 هفته طول بکشد.
به علت ثبت نام زیاد آزمون در ماه های نزدیک به deadline دانشگاه ها توصیه می شود از چند ماه قبل برای ثبت نام آزمون اقدام شود.
برای آزمون تافل حدودا 12-10 روز و برای آزمون GRE حدودا 15-10 روز.
پس از ثبت نام ایمیلی (Ticket/Registration Confirmation) از طرف ETS برای شما ارسال می شود که در آن نام Test Center که برای شرکت در آزمون انتخاب کردید ذکر شده است.
با پرداخت هزینه rescheduling محدودیتی بر تعداد دفعات تعویق آزمون وجود ندارد.
عوامل متعددي مانند تخلف از مقررات آزمون و يا حتي دير برگشتن از Break ميتونه منجر به ابطال آزمون بشه. با قسمت ETS Testing Integrity مكاتبه كنيد تا نوع مشكل مشخص شود. با تست سنتري كه در آن آزمون داديد هم ميتوانيد تماس بگيريد. هم چنین در پایان آزمون سوالی از داوطلبین پرسیده می شود مبنی بر این که آیا مایلند نمره شان را ریپورت کنند یا این که می خواهند که نمره خود را کنسل کنند. برخی از داوطلبین سهوا گزینه Cancel را انتخاب می کنند که در این صورت نمره شان کنسل شده و ریپورت نمی شود. در صورت تماس با ETS از طریق toefl@ets.org (برای آزمون تافل) و gre-info@ets.org (برای آزمون GRE) می توانید این مشکل را پیگیری کنید.
در پروفایلتان در سایت ETS در هنگام ثبت نام پس از انتخاب گزینه Register for a test و طی کردن مراحل ثبت نام که شامل انتخاب کشور، شهر، تاریخ آزمون و تست سنتر و هم چنین انتخاب 4 دانشگاه رایگان برای ارسال نمره (فقط برای آزمون تافل) و پاسخ دادن به سوالات آماری ETS و پس از مطالعه قسمت order summary، در قسمت بعد Select Payment Method گزینه ووچر را انتخاب کنید. در صفحه بعد در قسمت معین شده (voucher number)، شماره ووچر را وارد نمایید.
خیر امکان انتقال آزمون به شخص دیگر وجود ندارد. شخص منصرف شده تنها می تواند آزمونش را کنسل کند و نصف هزینه پرداختی را دریافت کند.
برای آزمون تافل، در پروفایلتان در سایت ETS گزینه Register for a test را انتخاب کرده و کشور و شهر و زمان مورد نظر را انتخاب کنید. البته برای مشاهده ظرفیت نیاز ندارید که Registration process را کامل انجام دهید.
برای اطلاع از تست سنترهای برگزارکننده آزمون در سایت ETS پروفایل ایجاد کرده و از قسمت Register for a test نام شهر و تست سنترها را مشاهده کنید و یا از این لینک تاریخ ها و شهرهایی که در آن ها آزمون برگزار می شوند را مشاهده کنید. https://www.ets.org/bin/getprogram.cgi?test=toefl
خیر. پس از آزمون تافل، کنسل کردن ارسال رایگان نمره به 4 دانشگاه امکان پذیر نمی باشد. کنسل کردن ارسال رایگان تا ساعت 10 شب قبل از آزمون ممکن می باشد.
در پروفایلتان در سایت ETS ، از ستون سمت چپ گزینه Order Score Reports را انتخاب کرده و سپس در قسمت Select Product Type گزینه TOEFL Services را انتخاب نمایید و سپس گزینه مورد نظر (ارسال کارنامه کتبی به داوطلب یا ارسال نمره به دانشگاه) را انتخاب کنید. هزینه ارسال نمرات برای هر دانشگاه و یا داوطلب در حال حاضر 19$ می باشد. در صورت فعال بودن لینک مربوطه این خدمات ارایه می شوند.