تافل کاغذی

TOEFL ITP:

این ازمون از خانواده تافل است که ETS مجری برگزاری آن در دنیاست.

مرکز تافل زبان نگار مجری رسمی برگزاری ازمون در ایران است.

درواقع این آزمون تنها برای کسانی مفید است که می‌خواهند به دلایل شخصی یا درزمینه‌ی آکادمیک، سطح زبان انگلیسی خود را بسنجند. که یا بتوانند اثربخشی یک دوره آموزشی زبان انگلیسی را سنجیده و یا رزومه کاری خود را ارتقا بخشند.در موارد کاری و دانشگاهی مواردی هست که  هر دو آزمون تافل iBT و ITP را می پذیرند. همچنین برخی نهادها در بعضی کشورها که در آن‌ها انگلیسی‌زبان رسمی محسوب نمی‌شود، از هر نوع تافلی استقبال می‌کنند.

تافل ITP چیست ؟

امتحان تافل انواع مختلفی دارد که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار می گرفتند TOEFL PBT در گذشته و TOEFL iBT در حال حاضر دو مورد از مهم ترین آنها هستند. اما نوع دیگری از تافل هم وجود دارد به نام تافل ITP که آموزشگاه زبان نگار  مجری برگزاری ان در ایران است.

اما سوال اینجاست که تافل ITP چیست ؟

TOEFL ITP مخفف عبارت Test Of English as a Foreign Language ( Institutional Testing Program ) می باشد. در حال حاضر این آزمون ب صورت کاغذی می باشد و نیاز به سیستم کامپیوتری برای برگزاری آن وجود ندارد.در کل دو نوع سطح برای آزمون تافل ITP وجود دارد : سطح ۱ ( متوسط تا پیشرفته ) سطح ۲ ( مقدماتی تا متوسط ) . این نوع از تافل معمولا برای مراکز آموزشی ، سازمان ها دانشگاه ها و برای استفاده داخلی طراحی شده است . به عنوان مثال اگر یک سازمان بخواهد سطح زبان انگلیسی کارمندان خود را بسنجد می تواند از آزمون ها استفاده کند. نمره بندی آزمون بر اساس CEFR می باشد.

آزمون TOEFL ITPشامل بخش های زیر است:

در سطح ۱ تعداد سوالات و زمانبندی برابر است با:

Listening : 50

Structure and Written Expression: 40

Reading Comprehension: 50

در کل ۱۴۰ سوال در زمانی حدود ۱۱۵ دقیقه از زبان آموزان پرسیده می شود.

در سطح2 تعداد سوالات و زمانبندی به شرح زیر است:

Listening: 30

Structure and Written Expression : 25

Reading Comprehension : 40

درکل ۹۵ سوال در زمان ۷۰ دقیقه

موضوعاتی که در آزمون تافل ITP آورده می شوند بسیار متنوع است و موضاعات آکادمیک ، مشکلات دانشجویی ، موضوعات عمومی و بازرگانی و در آزمون آورده می شود.